Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Çocuklarla Geri Dönüşüm Atölyesi

13/07/2019 @ 14:00 - 15:30

150TL

Geri dönüştürülebilir atıklar çöp değildir.”

İç görüsünden hareketle okul öncesi çağındaki çocuklarla gerçekleştirilen bu atölye bir Türkiye- İsveç eğitim ortaklığı sonucunda oluşturulmuştur. Bu atölyenin sonunda okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki çocuklar kullandığımız ve aslında geri dönüştürülebilir birçok plastik, metal, kağıt veya cam maddeyi çöplere atarak bu maddeleri adeta yüzyıllarca doğaya sıkıştırdıklarını gözlemlemektedirler. Bu iç görünün somutlaştırılması da beton arasına yerleştirdikleri atık materyaller sayesinde yapılmaktadır. Çocuklar, atölyenin sonunda, dikkat çekmek istedikleri bu olumsuz durumu birbirinden özgün ve estetik tablolar oluşturarak aktivist bir biçimde savunmuş olurlar.

Katılımcı Sayısı: 8

Katılımcı Yaş Grubu:  4-6 yaş

Amaçları ve Hedefleri:  Okul öncesi çağındaki çocuklara, günlük hayatta kullandığımız ve çöpe attığımız bir çok maddenin aslında çöp olmadığını göstermek ve bu maddelerin geri dönüştürülebileceği bilincini oluşturmak.

Özgün Yönleri: Her çocuk kağıt, cam, plastik ve metallerin geri dönüştürülebileceğini bilir, bu maddelerin ayrıştırarak geri dönüşüm kutularına atılması gerektiğini söyler ve davranışlarını bu motivasyonla yönetir.

Uygulama Adımları:

  • Her çocuk evinden veya yakın çevresinden edindiği atık birçok malzeme ile atölyeye gelir.
  • Atölyeye katılan her çocuk için ahşap uygulama çerçevesi hazırlanır.
  • Ahşap çerçevelerin içine çocuklarla birlikte beton oluşturmak üzere çimento dökülür.
  • Çocukların dökülen çimentoyu karıştırması ve istenen kıvama getirmesi sağlanır.
  • Çocukların getirdikleri atıkları çerçevelere dizayn etmeleri sağlanır.
  • Her özgün çalışma kurumak üzere muhafaza edilir.
  • Her çocuk özgün beton tablosu ile atölyeden ayrılır.

Sürdürülebilirliği: Biriken her yeni atık ve öğrenci grubuyla çalışma sürdürülebilir.

Ezgi Gemici Kimdir ?

2005-2009 Yılları arasında Samsun Ondokuz Mayıs Üniversite’sinde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünü tamamlamış ve ardından İstanbul ilinde  Milli Eğitim  Bakanlığı’na bağlı bir devlet okulunda görev yapmaya başlamıştır. 10 yıllık meslek hayatı boyunca okul öncesi yaş gruplarıyla (3-6yaş) gerçekleştirdiği dokuma atölyeleri, ebru çalışmaları, kil ve çamur atölyeleri, beden ve ritim atölyeleri ve çocuklarla yoga pratikleriyle alanında dikkat çekmiş ve tercih edilir bir eğitmen olmuştur. Sınıf içi ve dışı çalışmalarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışı bir çok projenin yürütücüsü olmuştur. Çocukların bulundukları eğitim ortamında öğretmenleriyle birlikte keşfedenler olduğunda kendilerini tam anlamıyla gerçekleştirebilecekleri anlayışından temel alan bütüncül bir eğitim felsefesini benimsemektedir. Bu anlayışla, öğrencileriyle birlikte sağlıklı yaşam ve spor, engelliler ve yaşam, teknoloji ve kullanımı, atıklar ve geri dönüşüm konulu projeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca Okul Öncesi Eğitimde tercih edilen alternatif eğitim yöntemlerini görmek ve alanına aktarmak üzere dahil olduğu yurtdışı projelerle İsveç, Belçika, Almanya, Polonya,İzlanda, İtalya, Bulgaristan gibi ülkelerin eğitim ortamlarında gözlemler ve eğitsel içerikli paylaşımlar yapmıştır. Bu tecrübeleri etkisinde “Ne Biliyorsam Hepsini Anaokulu’nda Öğrendim” mottosuyla çocuklarla deneyim kazanmaya ve üretmeye devam etmektedir.

Katılmak için bizi arayın. 0 (212) 325 50 02

 

 

Detaylar

Tarih:
13/07/2019
Saat:
14:00 - 15:30
Ücret:
150TL
Etkinlik Kategori:
  • Sepetiniz boş...